همه ی حقایق وحشتناک در مورد چیپس

0
چیپس یکی از تنقلات خوشمزه و پرطرفدار و در عین حال مضر در دنیا محسوب می شود. چیپس عامل بیماری هایی چون فشار خون و چربی است و تغییرات مخربی در بدن ایجاد می کند.

تحقیقات نشان می دهد که خوردن یک بسته چیپس در روز ، دقیقا مانند نوشیدن ۵ لیتر روغن مایع در سال است.

roghan

حقیقت امر این است که خوردن چیپس و درکل اسنک ها، نه تنها موجب چاقی و بیماری های قلبی می شود، بلکه مشکلات رشدی را برای جنین، بیش فعالی را در کودکان و سرطان را در بزرگسالان به همراه دارد.

شاید خوردن چیپس و درکل اسنک ها (پفک) چندان هم هشداردهنده نباشد. اما اگرمصرف آنها به یک عادت تبدیل شود، تبعات آن بسیار خطرناک خواهد بود. وقتی که یک چیپس دردهان خود می گذارید مزه ی نمک بی درنگ شما را درگیر می کند. این تاثیری است که درصنعت نمک، به آن انفجار طعم گفته می شود.

چرا از خوردن چیپس لذت می بریم؟

چیپس های مدرن نیز سرشار ازچربی هایی هستند که این صنعت به آن احساس دهانی می گوید، این موجب می شود که تجربه ی خوردن چیپس های امروزی شبیه لذت گاز زدن به یک پنیر چسبناک است. ما این چربی را از طریق عصبی حس می کنیم که به آن عصب “سه قلو” گفته می شود. هر چه این احساس دهانی بهتر باشد ما ازخوردن چیپس لذت بیشتری می بریم. راز نهایی چیپس در تردی آن است. محققان دریافته اند، که هرچه صدای خوردن چیپس بیشتر باشد، فرد ازخوردن آن بیشتر لذت می برد.

مصرف بیش از حد این مواد در بلند مدت عامل افزایش خطرچاقی، فشارخون بالا، دیابت نوع ۲، و بیماری های قلبی می شود.

درکودکان مصرف بیش از حد چیپس، موجب می شود که آنها در مسیر زندگی غیرسالم قدم بگذارند.

2016515166086621a

دکتر مظفریان استادیار پزشکی و همه گیری شناسی دانشکده پزشکی هاروارد، اظهارداشت: سطح بالای نشاسته و هیدروکربنات تصفیه شده در بسته های بزرگ و متوسط چیپس های امروز می تواند سطح گلوکز و انسولین خون ما را تغییر دهد. این عدم تعادل، موجب می شود که احساس سیری کمتری داشته باشیم و حس گرسنگی ما افزایش یافته و میزان غذای مصرفی در طی روز نیز بیشتر شود.

مصرف میزان چشم گیری ازچیپس، نه تنها در بدن کودکان و بزرگسالان عدم تعادل ایجاد می کند، بلکه به جنین متولد نشده نیز صدمه می زند.

سم چیپس در چیست؟

زنان بارداری که چیپس و پفک می خورند درست به همان میزانی به جنین صدمه می زنند که گویی دخانیات مصرف می کنند. این مسئله به علت وجود یک ماده شیمیایی بی بو و غیرقابل مشاهده ای به نام آکریلامید است که می تواند به DNA  صدمه بزند.

2016515166086402a

آکریلامید یک سم عصبی است که نخستین بار در پلاستیک ها و صنایع رنگرزی کشف شد. ۱۰ سال پیش دانشمندان سوئدی به این نتیجه رسیدند که وقتی غذاهای فرآوری شده ی نشاسته ای چون چیپس به طوری صنعتی با دمای بالا تهیه می شوند، این سم در مقادیر زیاد تولید می شود. اکنون تحقیقات انجام شده توسط موسسه تحقیقات سلامت بردفورد، ارتباطی بین سطح بالای آکریلامید و تولد کودکانی با وزن کم قائل شده است.

2016515166086523a

چیپس و بیش فعالی

مصرف چیپس و اسنک ها خطرات دیگری هم برای جوانان و نوجوانان دارد که در میان آنها می توان به بیش فعالی اشاره کرد. درماه فوریه یک تحقیق که نتایج آن در مجله ی PLOS ONE منتشر شده گزارش داد که وقتی موش ها رژیم غذایی داشتند که از چیپس های صنعتی فراهم شده بود، مغز آنها در مقایسه با مغز موش های عادی ازنظر فعالیت متفاوت بود.

محققان دانشگاه ارلانگن- نورنبرگ آلمان دریافتند دراین موش ها آن قسمت هایی از مغز که به خواب مربوط است کار نمی کرد، درحالی که قسمت هایی که باحرکت بدن همراه بود فعالیتی بیشتر از همیشه داشت. این تغییرات درمغزها موجب می شود که در رفتارآنها، بیش فعالی مشاهده شود. تحقیقان نشان می دهد که مصرف چیپس میان کودکان به سطح خطرناکی رسیده است.

منبع: وبسایت ستاره

followusontelegrameng

  • رتبه بندی کاربران (۰ رای)
    ۰
    رتبه شما :
خلاصه
۰%
۰
عالی

پاسخ دهید

کد امنیتی * خطای محدودیت زمانی، لطفا کد امنیت جدید را وارد نمایید