کتیبه خشایارشا | قدرتمندترین پادشاه ایران

0

کتیبه خشایارشا تنها سنگ نبشته هخامنشی است که در حال حاضر در خارج از مرزهای ایران و در ترکیه کنونی قرار دارد. برای دیدن آن باید به شهر وان ترکیه و نزدیکی قلعه وان بروید.

امپراتوری بزرگ و قدرتمند هخامنشی در زمان حیات خود منطقه وسیعی از جهان را در بر می‌گرفت و از نظر مردمان آن زمان بزرگ‌ترین پادشاهی جهان شناخته می‌شد.

۴۴ درصد از مردم دنیا در سرزمین ایران پهناور زندگی می‌کردند و محدوده این زمین‌ها از شرق تا هند، از شمال تا دریای آرال، از غرب عراق کنونی، سوریه، لیبی، و ترکیه را در بر می‌گرفت.

خشایارشا، یکی از قدرتمندترین پادشاهان هخامنشی و پسر داریوش‌بزرگ بود که در سن ۳۴ سالگی به سلطنت رسید و در همان ابتدای سلطنت خود شورش‌های بسیاری را فرونشاند و خدمات و دستاوردهای زیادی را برای امپراتوری و سرزمین خود فراهم آورد.

  • دوره تاریخی: ۴۸۵–۴۶۵ پیش از میلاد
  • قدمت: دهه ۱۹۳۰ میلادی
  • تاریخ کشف: ۱۲۸۶ خورشیدی
  • کاشفان: زوج جهانگرد ایرانی، آقا و خانم قیدی
  • زبان های کتیبه: پارسی باستان، عیلامی و اکدی
  • محل قرارگیری: نزدیکی دریاچه وان ترکیه

کتیبه خشایارشا، کتیبه‌ای سه زبانه است که ابتدا به دستور داریوش بزرگ ساخته شد اما در زمان خود او هیچ‌گاه کار ساخت آن به پایان نرسید و در نهایت خشایارشا فرمان تکمیل کتیبه‌ها را داد.

این کتیبه‌ها در ارتفاع ۲۰ متری از سطح زمین قرار دارند و بر روی آن ۲۷ سطر و ۳ ستون به چشم می‌خورد. نوشته ها از چپ به راست و به زبان‌های پارسی باستان، عیلامی و اکدی می‌باشد. خشایارشا در این کتیبه به مدح و ستایش خدای یگانه (اهورامزدا) می‌پردازد و در ادامه بابت شادی مردم شکرگزاری می‌کند و از خود تعریف‌هایی را ارائه می‌دهد.

جالب است بدانید که باستان‌شناسان از مکان دقیق کتیبه خبری نداشتند تا آنکه در سال ۱۲۸۶ زوجی ایرانی به نام خانم و آقای قیدی، محل دقیق کتیبه سه زبانه خشایارشا را کشف و از آن عکس و فیلم تهیه کردند.

 

ارسال به تلگرامدکمه اشتراک گذاری تلگرام
منبع:کارناوال

 

پاسخ دهید

کد امنیتی * خطای محدودیت زمانی، لطفا کد امنیت جدید را وارد نمایید