کامپوزیت و زیبایی دندان

0

پیشرفت‌هایی که در ساخت مواد دندانپزشکی صورت گرفته سبب شده تا در درمان دندان های شکسته و بد رنگ به امکاناتی از جمله کامپوزیت دسترسی پیدا کنیم.

ونیر کامپوزیت پوشش سطح‌دندان بوسیله کامپوزیت خاص زیبایی با قابلیت پولیش و ایجاد زیبایی می‌باشد. مزیت مهم این روش حفظ بافت‌دندان و تراش ندادن آن یا تراش میکرونی و حداقلی سطح دندان جهت ایجاد استحکام بیشتر است.

از مزایای دیگر ونیر کامپوزیت دنـدان مدت زمان درمان بوده که بسته به تعداد دنــدان مورد نیاز برای ونیر جهت حصول زیبایی از یک ساعت تا نهایتا سه ساعت می‌باشد. به این ترتیب می‌توان این روش درمانی را در یک روز کامل کرد.

امروزه انواع عمل‌های زیبایی در بین مردم بخصوص جوانان بسیار زیاد شده است. یکی از این کارهایی که مربوط به زیبایی ظاهری است کامپوزیت دنـدان است. ما در این باره با دکتر دندانپزشک، متخصص پروتزهای دنـدانی، زیبایی و ایمپلنت، عضو هیئت دندانپزشک به گفتگو نشسته‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندانی نوعی مواد خمیر مانند که برای ترمیم پوسیدگی‌ دندان از آن استفاده می‌شود. ونیر کامپوزیت‌هایی که چند سال قبل صورت می‌گرفت بعلت استفاده از کامپوزیت‌های نسل قدیم متخلخل بود و به شدت رنگ پذیر و این در حالیست که نسل جدید کامپوزیت‌های زیبایی بعلت استفاده از تکنولوژی نانو علاوه بر داشتن استحکام بالا فاقد تخلخل بوده و بسیار عالی پولیش می‌شوند. این امر باعث افزایش طول عمر ونیر نیز شده است.

روش‌های طبیعی جرم گیری دندان را مطالعه نمایید.

یکی دیگر از مزیت های کامپوزیت دندانی هزینه آن است که در این روش با پرداخت حدودا نصف نتیجه دلخواه حاصل می‌گردد.

موارد استفاده از کامپوزیت دندان

در مواقعی که می‌خواهند پوسیدگی دندان را بردارند و یا می‌خواهند دندان را ترمیم بکنند از کامپوزیت استفاده می‌شود و یا برای انجام کار زیبایی از آن بهره می‌برند.

کامپوزیت و زیبایی دندان

در چه مواقعی افراد نمی‌توانند از کامپوزیت دندانی استفاده کنند؟

در مواردی که فرد مورد نظر صلاحیت انجام کار کامپوزیت دندانی را ندارد با توجه به اکلوژن (قرار گرفتن دو فک و دندان‌ها بر روی هم) برای شخص مورد نظر ارتودنسی پیشنهاد می‌شود.

چگونه می‌توان از کامپوزیت‌ها در درمان‌های زیبایی بهره گرفت؟

در مواقعی که برخی از دندان‌ها خوب مراقبت نشده و به طور مثال فرد به دلیل خوردن تخمه زیاد به اصطلاح دندان‌هایش لب پر شده باشد، گوشه‌های دندان‌ها را با مواد همرنگ توسط کامپوزیت ترمیم می‌کنیم و یا فردی تمایل دارد رنگ دندان‌ها و یا فرم دندان‌ها عوض شود از کامپوزیت برای کار زیبایی بهره می‌گیرد.

حصول زیبایی دندان با کامپوزیت برای بهبود رنگ، ظاهر، اندازه، و ساختار دندان ها استفاده می شود و به این ترتیب می توان ظاهر دندان‌ها را زیباتر کرد. علاوه بر این از کامپوزیت می‌توان برای اصلاح تراشیدگی‌های محدود و ترک خوردگی‌های ایجاد شده در دندان‌ها استفاده کرد. ونیر کامپوزیت به دلیل اینکه نیاز کمتری به کاهش ساختار طبیعی دندان دارد و کامل کردن آن در یک جلسه ملاقات با دندانپزشکان امکان پذیر است، متفاوت از ونیر پرسلاین می‌باشد.

به هر حال، برخلاف ونیر پرسلاین، ونیر کامپوزیت مستعد لک شدن است و ممکن است مدت دوام و ماندگاری آن به مقدار دوام ونیر پرسلاین نباشد. در این روش درمانی برای ساخت ونیر کامپوزیت، از مواد کامپوزیت در جلوی سطح خارجی دندان‌ها استفاده می‌شود و به این ترتیب امکان تغییر شکل دندان‌ها به ظاهر دلخواه مورد نظر وجود دارد. این روش درمانی توسط یک دندانپزشک زیبایی با تجربه کامل می‌شود.

بهترین مارک کامپوزیت دندان

بهترین برند کامپوزیت ایویکولار آی پی اس می‌باشد، نوع دیگر کامپوزیت کازمادنت و اولترادنت می‌باشد، توجه داشته باشید دیسک‌های پرداخت و پالیش در استحکام و رنگ پذیری بسیار حائز اهمیت می‌باشد،بهترین دیسک‌های پرداخت ،دیسک کازمادنت در رنگ‌های مختلف، و بیسکو می‌باشد، بنابراین قیمت این نوع دیسک‌ها در هر کامپوزیت متفاوت می‌باشد.

معایب کامپوزیت دندان

از معایب کامپوزیت می‌توان گفت در صورتی که دنـدان تراش داده شود به مینای دنـدان آسیب می‌رساند، پس تا حد ممکن سلامت را فدای زیبایی دندان‌هایمان نکنیم.

عوارض کامپوزیت دندان

کامپوزیت بیشترین آسیب را به لثه می‌زند بنابراین اگر خوب بر روی دندان قرار نگیرد اولین آسیبی که می‌زند به لثه است.

ارسال به تلگرامدکمه اشتراک گذاری تلگرام

پاسخ دهید

کد امنیتی * خطای محدودیت زمانی، لطفا کد امنیت جدید را وارد نمایید