چگونه یک رزومه متفاوت و جذاب بنویسیم

0

مطمئناً برای اینکه یک زندگی را بچرخانید نیاز دارید تا استخدام شوید. نوشتن رزومه اولین قدم برای استخدام در شغل مورد نظر است. طبعا هر چه قدر کارنامه ی کاری و حرفه ای شما بهتر تنظیم شده باشد در جلب نظر دیگران موفق تر عمل خواهد کرد.

اگر می خواهید صاحب شغل شوید و دست تان را درجیب خودتان باشد، رزومه متفاوت تری بنویسید تا مصاحبه کنندگان متقاعد شوند تا شما را برای مصاحبه دعوت کنند. رزومه ی خوب نوشتن از جمله مهارت هایی است که به خصوص برای فارغ التحصیلان دانشگاهی پراهمیت به شمار می رود؛ با رزومه ی خوب می توان خود را به درستی تبلیغ و توجه مخاطبان را به خود جلب کرد. در ادامه توصیه هایی می پردازیم که با به کارگیری آن ها می توان رزومه ای تاثیر گذارتر نوشت.

از غلط املایی اجتناب کنید

یکی از اشتباهات مرگبار در نوشتن رزومه داشتن غلط املایی است و خواننده رزومه شما زمانی که متوجه غلط املایی یا دستوری و نگارشی در رزومه شما شود آن را حمل بر بی کیفیتی شما می گذارد و شمارا بدون شک فردی بی خیال می پندارد که در آینده از کنار مسئولیت های خود شانه خالی می کنید؛ پس تا حد امکان رزومه خود را چند بار بخوانید.

رزومه ای که از طریق ایمیل ارسال شود ممکن است نادیده گرفته شود و یا فراموش شود. چرا به پست کردن و یا حتی تحویل رزومه به صورت رو در رو فکر نکنید؟ در این صورت احتمال دیده شدن شما بسیار بیشتر می شود

از قالب های پیچیده دوری کنید

بسیاری از افراد گمان می کنند که نوشتن رزومه در قالب های پیچیده باعث جذاب شدن رزومه می شود ولی بایستی به این افراد گفت که آن ها سخت در اشتباه هستند و هر چه ساده تر و تمیزتر رزومه خود را بنویسند می توانند تأثیر بیشتری بر روی مخاطب خود بگذارند. پس توصیه ما استفاده از فونت مناسب با اندازه مناسب و رنگ مشکی بر روی صفحه سفید است و همچنین ما به شما توصیه می کنیم که اطلاعات شخصی خود را بالای تمام صفحات رزومه به صورت تمیز و ساده بنویسید.

خلاصه بنویسید

نوشتن رزومه های طولانی و بلند باعث انصراف خواننده از ادامه خواندن آن می شود و این موضوع باعث می شود که شما فرصت شغلی خود را از دست بدهید پس پیشنهاد ما به شما این است که تا می توانید صرفاً اطلاعات مفید را درون رزومه خود قرار دهید و از گفتن جزییات بپرهیزید، اگر شما بتوانید هر ۱۰ سال تجربه را صرفاً در یک صفحه بنویسید می شود گفت که اصل خلاصه نویسی را رعایت کرده اید و اینکه شما بایستی نهایتاً رزومه خود را در ۲ صفحه جمع وجور کنید.

دروغ نگویید

شاید بسیاری باشند که برای پر ملات کردن رزومه خود دست به دروغ گفتن بزنند و یا اندکی درباره واقعیات اغراق کنند. اما نکته مهم این است که این دروغ ها در صورت برملا شدن باعث از دست رفتن اعتبار شما می شود و اگر هم در صورت گفتن واقعیت شانسی داشته باشید با گفتن دروغ آن شانس از شما گرفته می شود و بدون در نظر گرفتن بقیه توانایی های شما صرفاً به خاطر دروغ گفتن از کار برکنار می شوید.

بر تجربه های خود تمرکز کنید

تعداد زیادی از تازه فارغ التحصیلان دانشگاهی در پیدا کردن شغل مورد نظر خود دچار مشکل می شوند. دلیل این امر هم اصرار شرکت ها به استخدام افراد با تجربه است. از طرفی دیگر معمولا دانشجوها فاقد تجربه های لازم در زمینه ی کاری مورد نیاز هستند. بنابراین برای اینکه رزومه ی بهتری داشته باشید بر مهارت های کسب شده از پروژه های مختلف غیرکاری مثل پروژه های دانشگاهی یا کارهای داوطلبانه تمرکز کنید.

موفقیت های خود را بیشتر توضیح دهید

شاید در یک مسابقه، کنفرانس یا آزمونی خاص شرکت و رتبه ی مهمی را کسب کرده باشید. برای اینکه مخاطب شما بیشتر در مورد نقش این موفقیت در زندگی کاری شما و توسعه ی مهارت ها اطلاعات بگیرد، باید در مورد آن بیشتر توضیح داد. اگر در مسابقه ای شرکت کرده اید، رتبه شما در میان چه تعداد شرکت کننده چند شده است؟ در نهایت نیز نکات مهم رزومه ی خود را در بالای صفحه قرار دهید تا سریع تر به چشم مخاطب بخورد.

نوشتن رزومه های طولانی و بلند باعث انصراف خواننده از ادامه خواندن آن می شود و این موضوع باعث می شود که شما فرصت شغلی خود را از دست بدهید پس پیشنهاد ما به شما این است که تا می توانید صرفاً اطلاعات مفید را درون رزومه خود قرار دهید

در مورد علائق شخصی خود قناعت نکنید

شرکت ها تنها به دنبال مهارت های تخصصی شما نمی گردند. در این میان ویژگی های فرهنگی شما و ارزش های شرکت هم برای کارفرمایان اهمیت بالایی دارد. بنابراین با داشتن فرهنگی نزدیک می توان از بروز تنش های کاری در آینده جلوگیری کرد. تنها به گفتن “کتاب خواندن یا فیلم دیدن را دوست دارم” قناعت نکنید و لیست کتاب ها، فیلم ها یا ورزش مورد علاقه ی خود را هم ذکر کنید.

اطلاعات بی فایده را ننویسید

اینکه در دوران دانشگاه چه کلاس هایی را گذرانده  یا چه کارهایی را به عنوان کار حرفه ای انجام داده اید برای مصاحبه کننده و در جریان مصاحبه شغلی هیچ اهمیتی ندارد. به جای نوشتن اینچنین مواردی در نحوه ی تاثیرگذاری آن روی اهداف تیمی یا سازمانی تمرکز کنید؛ به این معنی که کار شما چطور باعث پیشرفت تیم شده است.

کلیشه ای نشوید

لغات و اصطلاحات خاصی هستند که معمولا به صورت کلیشه ای در رزومه های کاندیداها تکرار می شوند. کن می گوید : هر چه این لغات و اصطلاحات بیشتر تکرار شوند ارزش آنها بیشتر از میان می رود. هدف شما متمایز بودن از دیگران است. بنابراین از کلیشه هایی که می دانید بسیاری از افراد دیگر از آنها استفاده می کنند دوری کنید.

رزومه را به بهترین نحو ارسال کنید

۹۵ درصد کاندیداها رزومه خود را به صورت آنلاین ارسال می کنند که البته هیچ اشکالی ندارد. از طرف دیگر رزومه ای که از طریق ایمیل ارسال شود ممکن است نادیده گرفته شود و یا فراموش شود. چرا به پست کردن و یا حتی تحویل رزومه به صورت رو در رو فکر نکنید؟در این صورت احتمال دیده شدن شما بسیار بیشتر می شود.

 

منبع:تبیان
ارسال به تلگرامدکمه اشتراک گذاری تلگرام
  • رتبه بندی کاربران (۰ رای)
    ۰
    رتبه شما :
خلاصه
۰%
۰
عالی

پاسخ دهید

کد امنیتی * خطای محدودیت زمانی، لطفا کد امنیت جدید را وارد نمایید