محرومیت برای داور پرسپولیس سیاه‌جامگان؟

0

کارشناس داوری فوتبال ایران گفت: قضاوتی شبیه آن چه حمید حاج ملک در بازی پرسپولیس و سیاه جامگان انجام داد می‌تواند منجر به محرومیت سه الی چهار هفته‌ای داور از مسابقات شود.

با گذشت چند روز از بازی پرسپولیس و سیاه جامگان هنوز بحث پیرامون مشکلات داوری این بازی داغ است.

براساس نظر کارشناسان و اعتراف حمید حاج ملک داور بازی پرسپولیس و سیاه جامگان، سه اشتباه تاثیرگذار  علیه پرسپولیس در این بازی رخ داده که در نتیجه پایانی این مسابقه تاثرگذار بود.

علی خسروی کارشناس داوری فوتبال ایران در این باره گفت:« درباره قضاوت بازی پرسپولیس و سیاه جامگان در این چند روز زیاد صحبت شده است. همه ما روزهای خوب و بد داریم و چهارشنبه شب روز بد حمید حاج ملک بوده است. با این وجود به نظر من حاج ملک در این مسابقه در سه پلن دچار مشکل شد. »

او در توضیح این سه پلن گفت:« اول اینکه او خودش را بالاتر از بازی می دید. این خیلی مهم است که یک داور هرچقدر هم بزرگ و بین المللی باشد اگر برای یک مسابقه رده جوانان انتخاب شود باید به اندازه یک بازی بین المللی در قضاوت آن جدی باشد.»

خسروی با اشاره به برخی اشتباهات داور مسابقه پرسپولیس و سیاه جامگان گفت:« یکی از ایراداتی که وجود داشت این بود که به دلیل عدم هماهنگی داور با کمک ها و یا عدم استفاده درست از سیستم رادیویی ، گاهی مواقع پرچم هایی که کمک ها زدند خیلی دیر توسط داور وسط دیده شد.»

داور قدیمی فوتبال ایران همچنین اضافه کرد:« در صحنه منجر به گل سیاه جامگان داور مسابقه می توانست حتی اگر صحنه را ندیده بر اساس بازی خوانی قضاوت کند. برای یک داوری که در سطح لیگ برتر سوت می زند یکی از بزرگترین مولفه ها بازی خوانی است. یک اشکال بزرگی که وجود دارد این است که برخی از داوران ما بدون اینکه در سطح بالای فوتبال کمک داوری کرده باشند مستقیم آمده و لیگ برتر را سوت می زنند.»

خسروی با اشاره به شرایطی که خودش در زمان قضاوت داشت گفت: « من از سال ۶۱ تا ۷۶ نزدیک به شانزده سال کمک داور بودم و تمام آن سالهایی را که به عنوان داور وسط سوت زدم مدیون کمک داوری هستم. به همین خاطر بود که در یکی از اولین قضاوتهایم به عنوان داور وسط در بازی برق شیراز و صنعت نفت آبادان ابراهیم تهامی و خیلی از بازیکنان من را «علی آقا» صدا می کردند و این باعث شد بتوانم با اعتماد به نفس قضاوت کنم.»

کمک داور سابق فوتبال ایران افزود:« کمک داوری یک هنر است و به نظرم یک داور باید کمک داور خیلی خوبی باشد.»

او درباره قضاوت پرحرف و حدیث بازی پرسپولیس و سیاه جامگان در هفته چهارم گفت:« در فاز دوم هم باید بگویم که داورانی مانند حاج ملک باید جا به جایی و جایگری شان را در زمین بهتر کنند. نکته جالب این جا است که داوران ما توان بدنی مناسب و بالایی دارند. فراز کمالوند فصل قبل می گفت وقتی حاج ملک داور مسابقه ما است فکر می کنم که ۲۳ بازیکن درون زمین است چرا که کمالوند هم معقتد بود که حاج ملک از نظر جسمی و فیزیکی شرایط خوبی دارد. اما این آمادگی بدنی باید بهینه باشد چرا که اگر داور آمادگی جسمانی بالایی داشته اما جاگیری اش خوب نباشد عملا نمی تواند تصمیمات خوبی بگیرد. زمانی که قضاوت می کردم خیلی ها به فیزیک بدنی ام ایراد می گرفتند اما من چون بازی خوانی می دانستم گاهی از وسط زمین پنالتی می گرفتم و درست هم سوت می زدم.»

علی خسروی همچنین گفت: « حاج ملک هم در صحنه پنالتی روی علیپور در دقیقه ۴۲ و هم روی خطای هند منجر به گل سیاه جامگان ، روی هر دومورد در زاویه خوبی بود اما جا به جایی اش مشکل داشت.»

او با بیان اینکه قصد دارد به داوران راهکار ارائه بدهد گفت:«  من به داوران توصیه می کنم که در زمانی که ضربات دروازه زده می شود در مرکز زمین نایستند بلکه به سمت خط عرضی و نزدیک به داور چهارم بایستند تا بتوانند زاویه خوبی برای دیدن صحنه بازی داشته باشند. همچنین من از آقای ابهران یاد گرفتم که در زمان کرنر داور نباید روی قوس محوطه جریمه بایستد بلکه باید به شکل ال انگلیسی بعد از ارسال ضربه وارد محوطه جریمه شود.»

داور قدیمی فوتبال ایران اضافه کرد:« مورد سومی که درباره حاج ملک وجود داشت و راجع به آن با اصفهانیان و خود حاج ملک  هم صحبت کردم این است که این داور باید خودش را بیشتر باور کرده و از طرفی هیچ مسابقه ای را دست کم نگیرد. او باید همیشه فکر کند که اولین بازی است که قضاوت می کند. جالب است که حاج ملک حرف های من را در این مورد خوب پذیرفت و قبول کرد.»

خسروی اضافه کرد: « نمی خواهم بگویم حاج ملک دچار غرور شده است. این موضوعی است که راجع به دیگر داوران بین المللی و الیت ما مثل علیرضا فغانی، موعود بنیادی فر، برادران حیدری و زاهدی فر هم گفته می شود. اما در اینجا باید یک جمله جالب از ساندروپول داور سرشناس مجارستانی که فینال جام جهانی را سوت زد نقل کنم. ساندروپول در کلاسهایی که در ایران برگزار می کرد یک اصطلاح مهم داشت:« Match is match». او می گفت همان قضاوتی که در بازی فینال جام جهانی می کنید باید در مسابقه استانی هم  انجام دهید.»

ناظر داوری مسابقات لیگ برتر اشاره ای هم به نحوه چیدمان داوری ها کرده و گفت:« بحث مهم دیگری که در این میان وجود دارد چیدمان داوری ها است. اکنون با رفتن کامرانی فر از دپارتمان داوری خود آقای اصفهانیان کار چیدمان را هم انجام می دهد. من در این رابطه صحبت کردم و به خود آقای اصفهانیان هم گفتم که باید کمک شده و فشار از روی ایشان کم بشود چون انجام همه این کارها به تنهایی کار سختی است. با این حال من معتقدم چیدمان های داوری هم دچار مشکلاتی است و اگر قرار است از ۲۵ داور استفاده کنیم اینگونه نباشد که به یک داور اصلا قضاوت نرسد و یکی در تمام هفته ها سوت بزند.»

او با بیان اینکه نباید به داوری نگاه سیاسی داشت افزود:« به داوری نباید نگاه سیاسی وجود داشته باشد و همچنین هیچ فشار خارجی را برای تغییر و چیدمان داوران نپذیریم. بحث چیدمان داوری را نباید قومی و سهمیه ای کنیم، ممکن است یک  استان تیم فوتبالی قوی نداشته باشد اما داور خوبی داشته باشد. داوران لیگ برتر و لیگ یک تنها باید بر اساس شایستگی و توانایی انتخاب شوند.»

علی خسروی در بخش دیگری از صحبت هایش درباره داوری های لیگ برتر گفت:« من معتقدم داوران ما از نظر بدنی آمادگی بالایی دارند اما از نظر روحی و روانی نه در شرایط ایده آلی نیستند. امروز داور ما از پشت نیمکت های دانشگاه و بعد از طی چند دوره کلاس های داوری قضاوت می کنند در حالی که یک داور باید فوتبال بازی کرده و فوتبال را بشناسد. جالب است که در این مدت سکوت عجیبی در هیات رئیسه و فدراسیون فوتبال نسبت به مساله داوری وجود دارد.»

کارشناس داوری فوتبال ایران در پایان درباره اینکه  شرایط محرومیت برای داوری که همچون حمید حاج ملک قضاوت پراشتباه و اشتباهات تاثیرگذاری داشته ، چگونه است گفت:« داوری که مثل حمید حاج ملک که چند اشتباه تاثیرگذار داشته باشد معمولا از سوی کمیته داوران سه تا چهار هفته باید از بازی ها دور بوده و استراحت کند.

           
                   
                  
ارسال به تلگرامدکمه اشتراک گذاری تلگرام
منبع: ورزش سه

پاسخ دهید

کد امنیتی * خطای محدودیت زمانی، لطفا کد امنیت جدید را وارد نمایید