عمارت باغ شاپوری با معماری ایرانی اروپایی

0

عمارت باغ شاپوری به سبک باغ سازی در اوایل دوره پهلوی در شیراز ساخته شده است. باغی که در آن اندیشه های اروپایی با اندیشه باغ سازی ایرانی ترکیب شد و این امر سبب گشت که سبک و سیاق باغ سازی اصیل ایرانی فراموش شود.

باغ شاپوری که از زیباترین جاذبه های گردشگری شیراز است، با سبک باغ ایرانی طراحی و ساخته نشده است.

کاخ و عمارت باغ شاپوری

در محله ی قدیمی انوری که در مرکز شیراز واقع شده، باغ – کاخی وجود دارد به نام شاپوری که قدمت آن به حدود ۸۰ سال پیش می‌رسد و جزو مناطقی در استان فارس می‌باشد که از حدود یک سال گذشته جزو مکان‌های گردش‌پذیر بوده است.

در زمان‌های قدیم، این باغ متعلق به تاجری سرشناس به نام عبدالصاحب شاپوری بوده که وی در این ملک خصوصی زندگی می‌کرد و در سال‌های حدود ۱۳۱۰ تا ۱۳۱۵ توسط معمار نامدار شیرازی به نام ابوالقاسم مهندسی طراحی و ساخته شده است.

مشخصات کاخ باغ شاپوری

این بنا که زیر بنایش به ۸۴۰ متر مربع می‌رسد، در زمینی بنا شده که مساحت آن حدود ۴۶۳۵ متر است و با رویکرد آزادانه به معماری و به سبک معماری قاجاری ساخته شده است.

این باغ ایرانی مثل باغ‌های دیگر در زمان خودش جنبه سوددهی و کارایی فراوانی داشته است. تعداد زیادی درخت میوه مثل نارنج و انار، جنبه سود دهی و کارایی باغ را نمایان می کنند، اما ارزش این باغ بیشتر به خاطر این است که شیوه ی زندگی و سبک و سلیقه ی حدود ۸۰ سال پیش یک فرد سرشناس را به تصویر می کشد.

از موارد با ارزش تاریخی این باغ، بنای کاخ آن می باشد که قدمتش به ۸۰ سال پیش بر می گردد. در وسط باغ یک حوض به شکل یک گل ۵ پر وجود دارد که بسیار تماشایی است. باغ شاپوری چهار هزار متر مساحت دارد که دو هزار مترش شامل بنای کاخ و راه های باغ و بقیه شامل پوشش گیاهی می باشد.

طرح غیر ایرانی یک باغ ایرانی !!

طرح این باغ کاملا غیر ایرانی است، به این دلیل که در باغ‌های ایرانی، حوض میانی تا قبل از این دوره به شکل مستطیل مانند و هم‌راستا با ورودی کاخ یا باغ ساخته می‌شد و دو طرف حوض مسیرهای دسترسی به کاخ را فراهم می‌کردند، اما در این باغ، حوض میانی شبیه یک گل ۵ پر است و مبادی ورودی برای دسترسی راحت‌تر با ماشین از طریق مسیرهای منحنی اطراف حوض انجام می‌گیرد.

هیچ اثری از شکل چهار باغ و تقسیمات مربعی آن در طرح باغ شاپوری دیده نمی‌شود و درخت کاری‌های انجام شده در این باغ ایرانی  نیز هیچ رابطه‌ای با طرح چهار باغ ندارد. تاثیر اندیشه‌های اروپایی در محور دید باغ کاملا مشخص است و مسیر حرکت آب به سمت حوض باغ به وضوح دیده نمی‌شود.

کابری قدیمی و جدید باغ شاپوری

در دهه‌ی ۱۳۷۰ این کاخ، محل سکونت خاندان شاپوری بود، اما مدتی متروکه ماند و در سال ۱۳۷۸ سازمان میراث فرهنگی و گردشگری این باغ ارزشمند را خرید و بین سال‌های ۱۳۷۸ تا ۱۳۹۰ بخش خصوصی، بهسازی کاخ را انجام داد و در نوروز ۱۳۹۱ این کاخ آماده پذیرایی از مسافران و گردشگران نوروزی شده و به یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری شیراز تبدیل گشت.

رستوران و کافی شاپ و نمایشگاه آثار فرهنگی و هنری استان فارس در این باغ دایر می باشد و عموم مردم می توانند ازاین باغ دیدن کنند.

ارسال به تلگرامدکمه اشتراک گذاری تلگرام
منبع:همگردی

پاسخ دهید

کد امنیتی * خطای محدودیت زمانی، لطفا کد امنیت جدید را وارد نمایید