علائم حاد شدن مشکل آپاندیس

0

به عقیده‌ی متخصصان اگر مشکل التهاب آپاندیس درمان نشود، می‌تواند منجر به پارگی آن و مرگ فرد گردد. البته هر التهابی به ترکیدن آپاندیس منجر نخواهد شد، اما اگر برای مدت طولانی، ترتیب اثری به التهاب آپاندیس داده نشود، خطر بروز مشکلات جدی افزایش می‌یابد.

اکثر مردم با مشکلات معمول شکمی مانند یبوست و اسهال آشنایی دارند. همچنین ممکن است هرکسی در طول زندگی خود برای یک یا دو بار با مشکلاتی همانند مسمومیت غذایی و یا ابتلا به ویروس های معده مواجه شده باشد.

اما درصد بسیار کمی از جمعیت جهان که چیزی در حدود ۵ درصد آن را شامل می شوند، ممکن است با مشکل آپاندیس مواجه شوند. مشکلی که در صورت بروز، بلافاصله و به صورت ضرب الاجلی باید مورد بررسی و درمان قرار گیرد. این در صورتی است که به عقیده ی متخصصان،  اگر مشکل آپاندیس درمان نشود، می تواند منجر به پارگی آن و مرگ فرد شود.

البته هر مورد از مشکلات (التهاب) آپاندیس به ترکیدن آن منجر نخواهد شد، اما اگر برای مدت طولانی ترتیب اثری به مشکلات آپاندیس داده نشود، خطر بروز مشکلات جدی افزایش می یابد. در اینجا به علائمی اشاره می شود که با بروز آن ها، شخص باید به پزشک و یا در موارد حادتر به اورژانس مراجعه نماید.

دردهای غیر عادی شکم

به گفته ی محققان، آپاندیس معمولا با درد شدیدی همراه است که از قسمت ناف شروع می شود و به سمت راست و پایین شکم گسترش می یابد. البته این علامت صرفا به این معنا نیست که آپاندیس در حال ترکیدن است، اما نیاز به بررسی های بیشتر نظیر انجام تصویربرداری پزشکی و سی تی اسکن برای یافتن منشاء مشکل کاملا ضروری و مهم است.

برخی از محققین اعتقاد دارند که گاهی بروز مشکل آپاندیس با بروز علائمی (ناراحتی هایی) غیر از این نوع معمول آشکار می شود، اگر در حین انجام کارهایی همانند پیاده روی، سرفه کردن و یا در هنگام عبور از دست اندازهای خیابان در ماشینتان، با درد و مشکل در این قسمت و یا با التهاب در دیواره ی شکمی مواجه می شوید،  ممکن است نشاندهنده ی آن باشد که آپاندیس در حال ایجاد مشکل و یا التهاب است و باید هرچه زودتر خود را به پزشک معالجتان و یا متخصص نشان دهید.

داشتن حالت تهوع و استفراغ، نداشتن اشتها

نه اینکه هر شخصی با داشتن چنین نشانه هایی ممکن است دارای مشکل آپاندیس باشد، تنها ممکن است این علائم جزئی از مشکلات معده باشند، اما اگر از احساس تهوع و درد در ناحیه ی شکم رنج می برید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. متخصصان معتقدند که گاهی التهاب آپاندیس از جنبه های دیگری مانند دستگاه گوارش و سیستم عصبی و اثرات جانبی بر آن، به صورت حالت تهوع و استفراغ بروز می کند.

متخصصان معتقدند که گاهی التهاب آپاندیس از جنبه های دیگری مانند اثر بر دستگاه گوارش و سیستم عصبی، به صورت حالت تهوع و استفراغ بروز می کند

تکرر ادرار، بیش از پیش 

به گفته ی دانشمندان در برخی از افراد، آپاندیس در پایین تر از لگن و خیلی نزدیک به مثانه قرار دارد و هنگامی که مثانه در تماس با آپاندیس ملتهب شده قرار می گیرد، این عضو نیز ملتهب شده و تحریک می شود. در این حالت فرد ممکن است برای دفعات فراوان احساس کند که نیاز به دفع ادرار دارد و این کار می تواند با درد و ناراحتی نیز همراه باشد.

البته این نشانه می تواند دلیل بر بیماری های عفونی ادراری هم باشد، اما هنگامی که با سایر نشانه های مذکور در این نوشتار بروز کند، می تواند نشانه ای از التهاب آپاندیس به شمار آید.

تب و لرز

تب و لرزی که در افراد بروز می کند به دلیل و معنی است که در جایی از بدن التهابی به وجود آمده. هنگامی که آپاندیس دچار التهاب می شود، بدن با آزاد کردن چند نوع ماده ی شیمیایی به سلول های محافظ بدن اطلاع داده و آن ها را برای مبارزه و رفع مشکل پیش آمده آماده می کند.

این فعل و انفعالات در بدن می تواند به صورت دردهای موضعی و یا نشانه هایی در کل بدن همانند تب و لرز نشان داده شود. پژوهشگران اعتقاد دارند که اگر فردی از درد معده رنج می برد و یا تب وی به حالت وخامت بیشتر سوق داده می شود، باید حتما به پزشک مراجعه کند.

عدم تعادل ذهنی و روانی

به عقیده ی محققان مراکز علمی و دانشگاهی، به هم خوردن زیاد تعادل بدن و عدم تمرکز در افراد می تواند به این معنا باشد که مشکل عفونت در بدن فرد وخیم تر شده و حتی ممکن است به درون رگ های خونی نیز وارد شده باشد (بیماری سپسیس) که در این حالت حتی می تواند کشنده نیز باشد. البته اینطور تلقی نشود که هر عدم تعادل ذهنی با این منشاء بوده و عفونت ها در حال وخیم شدن هستند.

البته اتفاق خاصی در مغز رخ نمی دهد و این بدان معنا نیست که عفونت وارد مغز می شود و سبب عدم تعادل آن می گردد، اما هنگامی که عفونت در حال افزایش و گسترش است، مقدار زیادی از منابع مورد استفاده ی بدن نظیر اکسیژن را صرف خود می کند و در این حالت به دلیل کمبود منابع مورد نیاز در بدن، ذهن به خوبی نمی تواند از این مواد استفاده کند و از کارکرد طبیعی خود خارج می شود.

هر وقت که احساس کردید در رفتارتان دچار عدم تعادل شده اید، تأخیر جایز نیست. چه این حالت مربوط به آپاندیس باشد و چه مربوط به هر بخش دیگری، این نشانه می تواند سبب تغییر وضعیت روانی و بروز مشکلاتی نظیر سکته های مغزی شود، پس بهتر است که هرچه زودتر به فکر مداوا و پیشگیری از بروز مشکل باشید.

ارسال به تلگرامدکمه اشتراک گذاری تلگرام
منبع:تبیان

پاسخ دهید

کد امنیتی * خطای محدودیت زمانی، لطفا کد امنیت جدید را وارد نمایید