شگفتی جدید زاها حدید در عربستان رقم خورد

0

زاها حدید بانوی معمار برجسته عراقی – بریتانیایی در سبک واسازی بود. اغلب آثار وی انعکاس آمیزه‌ای از ساختمان‌سازی، زمین‌شناسی و مناظر اطراف است. آثار و طراحی‌های وی با حرکت و جریان داشتن، ضمن پیروی از هندسه نااقلیدسی، نظم جدیدی را در فضا ایجاد می‌کنند.

zaha-hadid-asrino-com

معماری زاها حدید درست مثل واحه ای که در یک دره می درخشد، مرکز مدیریت میراث شهری را طراحی کرد که یک نشانه برجسته در شهر درعیه عربستان سعودی خواهد بود. شرکت معماری زاها حدید اخیرا برنده رقابت طراحی دفتر مرکزی ۸۸۲۵ مترمربعی موزه میراث، یک موسسه آموزشی شده که برای حفظ سایت های میراث جهانی یونسکو در شهر درعیه و دره اطراف آن وادی حنیفه تاسیس شده است. طرح برنده با حفظ تعادل بین اصالت و نوآوری، با بافت جغرافیایی و زمینه فرهنگی اطرافش درگیر می شود.
درعیه یک واحه طبیعی در دره وادی حنیفه است. این مرکز در پوسته بیرونی خود که سوراخ های دقیقی دارد پیچیده شده تا اجازه ارتباط بصری با محیط اطراف را بدهد در عین حال که ورود نور خورشید را تا حدی محدود می کند، هم چنین نمای دولایه به عنوان شکل معاصری از روش ساخت و ساز در درعیه باستان عمل می کند. یک گالری نمایشگاهی دائمی، کتابخانه، سالن سخنرانی، فضاهای آموزشی و یک موسسه علمی جدید که تحقیقات میدانی در سایت های باستان شناسی را هدایت می کند در این مرکز قرار خواهد گرفت که یکی از ۳۶ پروژه ای است که پیش از درگذشت زاها حدید در اوایل امسال شروع شد.
zaha-hadid-architects-unveils-archaeology-centre-saudi-arabia-0-asrino-com
zaha-hadid-architects-unveils-archaeology-centre-saudi-arabia-1-asrino-com
zaha-hadid-architects-unveils-archaeology-centre-saudi-arabia-2-asrino-com
zaha-hadid-architects-unveils-archaeology-centre-saudi-arabia-3-asrino-com
منبع:ویکیپیدیا، برترین
ارسال به تلگرامدکمه اشتراک گذاری تلگرام
  • رتبه بندی کاربران (۰ رای)
    ۰
    رتبه شما :
خلاصه
۰%
۰
عالی

پاسخ دهید

کد امنیتی * خطای محدودیت زمانی، لطفا کد امنیت جدید را وارد نمایید