شکست آمریکا در اجماع‌سازی علیه ایران

0

نشست «کارگروه اقدام مالی» (FATF) در حالی به تمدید یکساله تعلیق تحریم ایران رای داد که آمریکا سعی داشت با متقاعدسازی دیگر کشورها اجماعی را برای افزایش فشار بر ایران ایجاد کند.

نشست کارگروه اقدام مالی (FATF) در روزهای پایانی خرداد ماه در شهر والنسیای اسپانیا برگزار شد. گزارش این نهاد مالی از ایران خواست تا همکاری های خود با این نهاد مالی را افزایش دهد.

اف.ای.تی.اف افزود: با توجه به گام های ایران در جهت اجرای برنامه عمل این گروه مالی تعلیق تحریم ها به مدت یک سال تمدید می شود.

تیرماه سال ۱۳۹۵ کارگروه اقدام مالی برای نخستین بار تعلیق محدودیت ها در مورد ایران را که از جمله کشورهای موجود در لیست سیاه بود اجرایی کرد. این کارگروه در گزارش خود از اقدامات نظام بانکی و مالی ایران برای مقابله با پولشویی و تأمین مالی تروریسم قدردانی کرد و به همین دلیل برای دومین سال محدودیت‌ های خود علیه ایران را متوقف کرد.

این تصمیم در شرایطی اتخاذ شد که تندروها در آمریکا از رئیس‌جمهوری این کشور خواسته بودند تعلیق تحریم ها را لغو کرده و محدودیت های پیشین در فهرست سیاه را علیه ایران دوباره به اجرا در آورد. با این وجود فشارهای آمریکا با مقاومت کشورهای اروپایی روبرو شد و سرانجام شرایط سال گذشته برای یک سال دیگر تمدید شد.

کارگروه اقدام مالی یک نهاد بین ‌المللی غیردولتی است که هدف خود را مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم عنوان کرده است. این نهاد از سال ۲۰۰۷ ایران را در فهرست عمومی خود قرار داد و از دو سال بعد از آن با تشدید اقدامات ضدایرانی خود، همکاری های مالی بین المللی تهران را در کشورهای خارجی سخت تر کرد. این نهاد خواستار اقداماتی در زمینه جلوگیری از دور زدن تحریم‌ ها از سوی ایران شده بود.

استفاده شرکت ها از تعلیق محدودیت های مالی ایران

گروه اقدام مالی در سال ۱۹۸۹ برای مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریست ها و دیگر تهدیدها به یکپارچگی سیستم مالی بین المللی ایجاد شد. این کارگروه توصیه هایی را به کشورها ارائه می کند تا اصلاحاتی را در جهت شفافیت بیشتر فعالیت های بانکی ارائه کنند. نشست اصلی این کارگروه که بدنه تصمیم گیر این سازمان است هر سال سه بار تشکیل جلسه می دهد.

پیش از این اجلاس تارنمای خبری «المانیتور» در گزارشی نوشت گروه پرقدرت نظارت مالی بین المللی در والنسیا قرار است تصمیم بگیرد تا به ادامه اجرای توافق با ایران رای بدهد یا با تصمیم های خود آن را تضعیف کند.

این کارگروه در دوره پس از توافق سال ۲۰۱۵ موافقت کرد تا اقدامات ضدایرانی خود را برای یک سال به حالت تعلیق در بیاورد. این تحریم ها و رویه های کارگروه به موسسه های مالی برای کشورهایی که سابقه ضعیفی در زمینه تعیین منابع مالی تروریسم و پولشویی دارند محدودیت هایی را به اجرا در آورد.

تا پیش از دادن مهلت یک ساله، ایران در لیست سیاه این کارگروه قرار داشت اما با تعلیق یک ساله وضعیت هشدار، بانک های آسیایی و غربی به فکر آغاز تجارت با همتایان ایرانی خود باشند.

در جلسه روز پنج شنبه این کارگروه از بین گزینه های موجود تصمیم گرفته شد تا به ایران فرصت بیشتری داده شود. از ایران خواسته شد تا در ادامه روند سال قبل شفافیت فعالیت های مالی خود را در انطباق با هنجارهای بین المللی نشان دهد.

در سال ۲۰۱۶ کره جنوبی در این کارگروه به شدت از تلاش های ایران پشتیبانی کرد. گفته می شود در اجلاس اخیر کشورهای اروپایی بر ادامه شرایط تعلیق با ایران تاکید داشتند و به نوعی مانع هیات ایالات متحده در افزایش محدودیت ها شدند.

به نوشته رسانه های غربی، اگرچه ایران ترجیح می دهد تحریم ها به صورت کامل برداشته شود اما ادامه تعلیق نیز موضوع به نسبت خوب و مورد قبولی برای ایران است. پیش از اعلام نظر این کارگروه، چند دیپلمات اروپایی حاضر در نشست هم اعلام کردند از تمدید یک ساله تعلیق محدودیت ها حمایت می کنند.

کارشناسان تاکید دارند ماندن ایران در منطقه خاکستری به جای بازگرداندن به لیست سیاه، تهران را به ادامه همکاری و اقدامات بیشتر برای کسب اعتماد کارگروه تشویق می کند.

به نوشته المانیتور باوجود تعلیق مقررات محدودیت ساز این کارگروه علیه ایران، اما موسسه های بزرگ غربی هنوز از همکاری با ایران هراس دارند. علت اصلی آن نیز ترس از اقدامات تنبیهی وزارت دادگستری آمریکا است. پیش از این مجازات های سنگینی علیه برخی بانک های بزرگ بین المللی همچون اچ.اس.بی.سی برقرار شد. با اینحال شرکت های اروپایی و آسیایی راه های دیگری را برای تامین مالی معامله های بزرگ خود با ایران پیدا می کنند.

به تازگی شرکت بوئینگ آمریکا توانست خود را از این تنبیه ها استثنا کند و با اخذ موافقت کنگره، قراردادهایی را برای فروش هواپیماهای مسافربری با ایران امضا کرد.

شرکت زیمنس آلمان نیز توانست در زمینه توسعه راه آهن ایران و شرکت ودافون انگلیس نیز برای به روز رسانی و مدرن کردن سیستم های ارتباطی و مخابراتی ایران به توافق هایی با تهران دست پیدا کردند.

موفقیت ایران در برابر خواسته آمریکا

هنوز برخی کشورها که آمریکا در صدر آن ها قرار دارد آشکار و پنهان با توافق هسته ای «برجام» مخالف هستند و گروه های لابی این کشورها برای فشار بیشتر بر ایران تلاش می کنند. نکته مهم اینجاست که تصمیم های کارگروه اقدام مالی از طریق اجماع اتخاذ می شود و اگر دولت ترامپ و کاخ سفید بخواهد برای تصمیم کارگروه مانعی ایجاد کند می تواند جلوی اجرای آن را بگیرد.

روزنامه «وال استریت ژورنال» هفته گذشته نوشت برخی مقام های آمریکایی خواستار فشار بیشتر بر ایران شده اند. آن ها تاکید دارند نام ایران باید بار دیگر در فهرست سیاه این نهاد مالی قرار بگیرد. سناتور «جوزف لیبرمن» و «مارک کرک» از جمله این افراد بودند. لیبرمن از مهمترین و تاثیرگذارترین افرادی بود که با توافق هسته ای مخالفت می کرد.

وال استریت ژورنال با تکرار ادعاهای پیشین در بیان دلایل این دو سیاستمدار آمریکایی نوشت ایران از تروریسم حمایت می کند و مقررات کاملی را در مقابله با پولشویی و تامین تروریسم انجام نداده است.

المانیتور در تحلیل خود آورد وزارت امور خارجه آمریکا و کاخ سفید ظاهرا به ادامه اجرای توافق هسته ای و تعلیق ها تحریم ها رای می دهند. در همین حین اما دولت آمریکا انتقادهای تندی را علیه تهران ابراز داشته است و حتی وزیر امور خارجه آمریکا از انتقال آرام قدرت در نظام ایران سخن گفته است.

تارنمای خبرگزاری «ترند» آذربایجان در گزارشی عنوان کرد بر اساس اطلاعاتی که از برخی منابع به دست آورد، دریافته است لابی اعراب و ایالات متحده برای اعمال فشار بر «کارگروه اقدام مالی» (FATF) برای تحریم بیشتر ایران تلاش می کنند. این اقدام بر خلاف میل سازمان صورت می گیرد و کارگروه تمایلی بر ادامه وضعیت هشدار در مورد ایران ندارد.

این گزارش به نقل از منبع خود آورد دولت ترامپ با حمایت برخی کشورهای عربی تلاش بسیاری را انجام دادند تا اقدامات تندی را علیه ایران در چارچوب اف.ای.تی.اف به اجرا در آورد.

ترند نوشت: سیاستگذاران امور مالی ایران به دنبال الحاق به کارگروه اقدام مالی (FATF) هستند که یک معیار بین المللی در جهت اعمال مقررات در مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم است. سیستم بانکی ایران با این کارگروه همکاری می کند تا بتواند پس از اجرای توافق هسته ای با سیستم مالی بین المللی تعامل داشته باشد. این نهاد پیش از این به مدت ۱۲ ماه اقدامات خود علیه ایران را به حالت تعلیق در آورده بود این تعلیق را برای یک دوره یکساله دیگر تمدید کرد.

ارسال به تلگرامدکمه اشتراک گذاری تلگرام
منبع: ایرنا

پاسخ دهید

کد امنیتی * خطای محدودیت زمانی، لطفا کد امنیت جدید را وارد نمایید