سکوت عربستان در قبال حمله موشکی یمن

0

عربستان سعودی در نشست امروز هیأت دولت بدون هیچ‌گونه موضع‌گیری درباره حمله موشکی شب گذشته یمن به ریاض، حمله به ناوچه سعودی در سواحل یمن را اقدامی «تروریستی» خواند.

هیات دولت عربستان بعد از ظهر امروز (دوشنبه) جلسه‎ای را به ریاست «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه این کشور در کاخ یمامه در شهر ریاض برگزار کرد.

به گزارش روزنامه سعودی الجزیره، در این جلسه تعدادی از گزارش‌های مربوط به تحولات عربی، منطقه‌ای و بین المللی ارائه شد و در آن حمله موشکی به ناوچه فرانسوی عربستان محکوم و «تروریستی» خوانده شد.

در یکی از گزارش‎های هیات دولت عربستان آمده است که «حمله به ناوچه پیشرفته سعودی «لافیت» هنگام انجام ماموریت گشتی آن در غرب بندر الحدیده یمن از طریق کشتی‎های تندروی انتحاری صورت گرفت.»

این در شرایطی است که یمنی‎ها با انتشار فیلم حمله موشکی به ناوچه سعودی، بارها اعلام کردند که این حمله «موشکی» بوده است و به دلیل اینکه فرانسه در فروش آن و قراردادها دچار مشکل نشود، می گویند کشتی پیشرفته فرانسوی «لافیت» با کشتی های انتحاری یمن منهدم شد نه با حمله موشکی.

هیات دولت عربستان در جلسه امروز خود تاکید کرد که انهدام این ناوچه فرانسوی عربستان در سواحل یمن، «کشتی‌رانی بین المللی در دریای سرخ را تهدید می کند و روی عملیات ارسال کمک های انسان دوستانه و پزشکی به بندر الحدیده برای شهروندان یمنی تاثیر می گذارد.»

فرانسه هم روایت حمله انتحاری علیه ناوچه لافیت در دریای سرخ را ترجیح داده است، زیرا روایت حمله موشکی باعث می شود که پاریس در فروش کشتی‎های جنگی لافیت در قراردادهای تسلیحاتی آینده دچار مشکل شود.

اما نکته حائز اهمیت اینکه هیات دولت عربستان در جلسه امروز خود درباره یمن تنها به مساله انهدام ناوچه فرانسوی عربستان در سواحل یمن اشاره کرده است و هیچ اشاره به حمله موشکی شب گذشته یمن به غرب ریاض و آزمایش موشک بالستیک ارتش یمن و انصارالله به پایگاه نظامی سعودی در منطقه «المزاحمیه» در ۴۰ کیلومتری ریاض نکرده است.

یگان موشکی ارتش یمن اوخر یکشنبه شب در پاسخ به ادامه جنایات عربستان، یک فروند موشک بالستیک دوربرد را به پایگاه نظامی عربستان در غرب پایتخت این کشور شلیک کرد که این مساله بازتاب گسترده ای در جنگ یمن داشته و گویای توان بالای موشکی ارتش یمن و انصارالله است.

عربستان در ماه نخست جنگ یمن مدعی شده بود که توان موشکی یمن را از بین برده است اما بعد از ۲۲ ماه از جنگ، اکنون موشک‌ها نه تنها قطع نشده، بلکه اکنون به پایتخت عربستان رسیده است.

در قبال این تحول مهم، رسانه‎های سعودی و همپیمانان آن و مقامات رسمی و غیر رسمی این کشورها تاکنون سکوت پیشه کرده‌اند و کوچکترین اشاره ای درباره قدرت نظامی انصارالله و ارتش یمن نکرده‎اند.

نکته دیگر اینکه این حمله موشکی شب گذشته صورت گرفت و جلسه‎ هیات دولتی که ملک سلمان نیز در آن حضور داشته است، بعد از ظهر امروز یعنی چند ساعت پس از این حمله موشکی که سر و صدای زیادی در محافل منطقه ای و بین المللی ایجاد کرده است، برگزار شد.

حال باید در ادامه دید که آیا مقامات عربستان سکوت خود را در قبال حمله موشک بالستیک دوربرد یمن به نزدیکی شهر ریاض خواهد شکست، یا اینکه از پرداختن به این مساله به دلایل مختلف از جمله امکان تضعیف روحیه نظامی ارتش عربستان خودداری می‏‌کند؟

 

ارسال به تلگرامدکمه اشتراک گذاری تلگرام
منبع:فارس

پاسخ دهید

کد امنیتی * خطای محدودیت زمانی، لطفا کد امنیت جدید را وارد نمایید