سردار آزمون ؛ آنفیلد تو را می خواند

0

باشگاه لیورپول قصد دارد برای یافتن جانشینی مناسب برای دنی اینگز و سادیو مانه، سردار آزمون، مهاجم ایرانی روستوف را به خدمت بگیرد.

دنی اینگز به علت مصدومیت تا پایان فصل قادر به همراهی مرسی سایدی ها نیست و سادیو مانه نیز حداقل یک ماه را به علت حضور در مسابقات جام ملت های آفریقا از ترکیب لیورپول دور خواهد بود. یورگن کلوپ نیز هفته گذشته تاکید کرد که در فصل نقل و انتقالات زمستانی، در پی تقویت خط حمله تیم خود خواهد بود.

در حال حاضر، روبرتو فیرمینیو، اوریگی و دنیل استوریچ، گزینه هایی هستند که می توانند در پست های هجومی مرسی سایدی ها به میدان بروند اما یورگن کلوپ معتقد است آنها در ادامه فصل، برای حضور در چالش های بزرگ، به تقویت خط حمله خود احتیاج دارند.
sardar-azmoun-liverpool-1-asrino-com

 کلوپ در این رابطه گفت: “ما همیشه شرایط بازار نقل و انتقالات را زیر نظر داریم. البته باید عنوان داشت که تیم ما باید برای اتفاقات مختلف آماده باشد که یکی از آنها می تواند مصدوم شدن بازیکنان در ادامه فصل باشد. ما از قبل هم می دانستیم که سادیو مانه در مقطعی از فصل به علت حضور در مسابقات جام ملت های آفریقا غایب خواهد بود و از شنیدن این اتفاق متعجب نشدیم.اما با این تفاسیر، ما قصد داریم شرایط بازار نقل و انتقالات را مورد بررسی قرار دهیم.

در حال حاضر در پست مهاجم نوک ما ۳ بازیکن داریم که به نظر کافی می رسد اما خواسته من، تقویت تیم در پست بال های کناری ( وینگر ) است”.

علیرغم حفظ تمایل لیورپول به جذب کریستین پولیسیچ از دورتموند، دپارتمان استعدادیابی باشگاه لیورپول، سردار آزمون را به عنوان یک هدف جالب زیر نظر گرفته است و با توجه به عملکرد بسیار خوب این مهاجم ایرانی در باشگاه روستوف، تمایل لیورپول برای جذب سردار آزمون خیلی هم عجیب به نظر نمی رسد.

آشنایی با سردار آزمون

بعد از سپری کردن دوران ابتدایی رشد در ایران، عملکرد او مورد توجه سران باشگاه روبین کازان قرار گرفت و در سال ۲۰۱۳ و در حالیکه تنها ۱۷ سال سن داشت، به روسیه مهاجرت کرد. در فصل ۲۰۱۴-۲۰۱۳، سردار در ۱۴ بازی با پیراهن روبین کازان، ۴ گل به ثمر رساند و بعد از گذراندن فصل دوم نه چندان خوب، به صورت قرضی به روستوف ملحق شد. سردار در روستوف در اوایل دوران حضورش نمایش خوبی داشت و با به ثمر رساندن ۳ گل، نقش موثری در رهایی یافتن روستوف از سقوط به دسته پایین تر داشت.

sardar-azmoun-liverpool-2-asrino-com

 در سال بعد، قرارداد قرضی او باز هم با روستوف ادامه پیدا کرد و سردار موفق شد به همراه روستوف به بهترین رتبه تاریخ این باشگاه دست پیدا کرده و راهی مرحله پلی آف لیگ قهرمانان شود. با به ثمر رساندن ۹ گل، سردار بهترین گلزن روستوف در آن فصل لقب گرفت و حتی با درخشش او، این تیم نبم نگاهی به کسب عنوان قهرمانی نیز داشت.

دلایل عدم بازگشت او به روبین کازان

روبین کازان، که در فصل گذشته لیگ اروپا با لیورپول نیز روبرو شد، قصد داشت تا بعد از تبدیل شدن سردار به استعداد اول فوتبال روسیه، دوباره او را جمع بازیکنانش بازگرداند. البته روستوف نیز در این میان بیکار ننشست و با استفاده از بندی موجود در قرارداد این مهاجم جوان ایرانی و البته علاقه خود وی به ماندن در روستوف، در نهایت موفق شد با استناد به رای دادگاه ورزشی، سردار را در تیم خود نگه دارد.

عملکرد سردار در فصل جاری

این مهاجم جوان در فصل جاری در ۱۱ بازی تنها ۱ گل به ثمر رسانده است و روستوف در رتبه هفتم قرار گرفته و فاصله زیادی با عملکرد رویایی فصل گذشته خود دارد. اما نقطه عطف عملکرد سردار آزمون، درخشش او در بازی های لیگ قهرمانان اروپا بوده است.

sardar-azmoun-liverpool-3-asrino-com

با گلزنی در برابر اندرلخت و آژاکس، او یکی از عوامل اصلی رسیدن روستوف به مرحلخ گروهی لیگ قهرمانان و همگروه شدن با بایرن مونیخ، اتلتیکو مادرید و پی اس وی آیندهوون لقب گرفت و اوج درخشش او، گلزنی در ورزشگاه ویسنته کالدرون در برابر اتلتیکو مادرید در دیداری بود که در نهایت به سود مادریدی ها به پایان رسید.

سردار آزمون، لیونل مسی فوتبال ایران؟

سبک بازی سردار ، شبیه ستارگان امروز دنیای فوتبال و بر پایه قدرت حمل توپ، مهارت استفاده مناسب از موقعیت و قدرت دریبلینگ مناسب بنا شده است. علیرغم آمار گلزنی معمولی او در روستوف که البته بی ربط به سبک دفاعی حاکم بر لیگ این کشور نیست، سردار در عرصه ملی موفق به ثبت آماری بسیار خوب گلزنی شده است.

sardar-azmoun-liverpool-4-asrino-com

سردار در سن ۱۹ سالگی توسط کارلوس کی روش، سرمربی تیم ملی ایران در لیست ابتدایی بازیکنان اعزامی به جام جهانی قرارگرفت اما در نهایت توفیقی برای حضور گرفتن در بین ۲۳ بازیکن نهایی راه یافته به جام جهانی پیدا نکرد. با این تفاسیر، او موفق به زدن ۱۶ گل در ۲۲ بازی ملی شده است و در تابستان امسال، این مهاجم جوان در برابر تیم ملی مقدونیه موفق به ثبت هت تریک شد. پس به نظر می رسد که مقایسه او با مسی کمی دور از انتظار باشد زیرا با توجه به قامت مناسب سردار، او در پیکارهای هوایی نیز تبحر ویژه ای دارد.

پست اصلی بازی سردار آزمون

علیرغم ابراز تمایل یورگن کلوپ برای تقویت تیمش در پست وینگر، سردار در دیدارهای فصل جاری تیمش در پست مهاجم نوک به میدان رفته است. با توجه به حضور در مناطق مرکزی خط حمله، می توان او را گزینه مناسبی برای انجام وظیفه در پست شماره ۱۰ نیز قلمداد کرد.

sardar-azmoun-liverpool-5-asrino-com

البته سبک بازی سردار موید آن است که با توجه به سرعت، کنترل توپ بالا و خلاقیت، می تواند گزینه مناسبی برای بازی در پست نوک خط حمله مرسی سایدی ها نیز محسوب شود.

نگرانی های احتمالی در مورد خرید این مهاجم جوان

تاریخ نشان داده است که انتقال بازیکنی از لیگ روسیه به لیگ برتر معمولا پر سر و صدا بوده است. ستارگانی مثل آندره آرشاوین و رومن پاولیچنکو، شروع بسیار خوبی را در فوتبال جزیره تجربه کرده اند اما معمولا در حفظ روند خوب خود توفیقی نیافته اند. سلمان راندان، جدیدترین نمونه ای است که از روسیه به جزیره مهاجرت کرده است اما علیرغم ارائه نمایشی خوب در وست بروم، به زمان زیادی برای تطبیق پذیری با فضای فوتبال در انگلیس احتیاج داشت.

sardar-azmoun-liverpool-6-asrino-com

اما نکته جالب در مورد سردار، آمار گلزنی او و تعداد گل های به ثمر رسیده توسط این مهاجم جوان با ضربه سر نسبت به پا است. با این تفاسیر، شاید او با توجه به سبک فوتبال انگلیس، قادر است راحت تر با این مهاجرت هماهنگ شود.

آیا واقعا لیورپول به او احتیاج دارد؟

شاید گفتن این موضوع که دپارتمان استعدایابی لیورپول مدت هاست عملکرد او را زیر نظر گرفته است، نکته جدیدی نباشد. اما با توجه به درخشش سردار در رده باشگاهی و البته عرصه ملی، شاید درک دلیل این تمایل خیلی هم دشوار نباشد. با توجه به ۲۱ سال سن و پتانسیل بالفعل بالای او، عجیب نیست که تیمی مانند لیورپول در پی جذب او باشد.

نظر دیگر کارشناسان در رابطه با این انتقال

کارلوس کی روش، سرمربی سابق رئال مادرید که در حال حاضر هدایت تیم ملی ایران را بر عهده دارد در خصوص سردار گفت: “همه خصوصیات لازم برای بازی کردن در بالاترین سطح فوتبال در سردار دیده می شود. او با تلاش فراوان و قدرت تصمیم گیری صحیح، روز به روز در حال پیشرفت کردن است. با این روند، او تبدیل به ستاره فوتبال ایران و آسیا خواهد شد”.

مانوئل وتز، از روزنامه نگران فوتبال آلمان با تمجید از عملکرد سردار، او را به کارل هاینس ریدله، بازیکن سابق دورتموند، لیورپول و تیم ملی آلمان تشبیه کرده است.

sardar-azmoun-liverpool-7-asrino-com

 او با اشاره به ضربه سر دیدنی سردار در برابر آژاکس که نقش موثری در صعود روستوف به مرحله گروهی لیگ قهرمانان داشت، این حرکت را یادآور دوران فعالیت ریدله دانست.

مانوئل وتز در این خصوص گفت: “کارل هاینس ریدله بازیکنی بود که علیرغم داشتن ۱۸۰ سانتیمنتر قد، تبحر خاصی در نواختن ضربات سر داشت و مقایسه کردن شکل بازی سردار با این مهاجم سابق تیم ملی آلمان، خیلی هم اغراق آمیز نیست. سرادر آزمون در حال حاضر با درخشیدن در بالاترین سطح فوتبال اروپا، آمادگی خود را برای پیوستن به باشگاه های بزرگ فوتبال قاره سبز به نمایش گذاشته است.

امکان سنجی پیوستن سردار به لیورپول

اخبار زیادی در رابطه با تمایل تیم هایی مثل بورسیا دورتموند، مارسی، شالکه و لورکوزن به جذب سردار شنیده شده است و علیرغم اینکه خود او نیز از هواداران سرسخت رئال مادرید محسوب می شود، باید از لیگ برتر جزیره به عنوان مقصد مورد نظر او در آینده یاد کرد.

سردار مدتی پیش ضمن ابراز علاقه به کهکشانی ها، از لیگ برتر به عنوان مقصد مورد علاقه خود نام برد و گفت: “من بسیار به حضوردر فوتبال جزیره علاقمند هستم و بازی کردن در انگلیس تحقق رویای من خواهد بود”.

منبع:ورزش سه
ارسال به تلگرامدکمه اشتراک گذاری تلگرام
  • رتبه بندی کاربران (۰ رای)
    ۰
    رتبه شما :
خلاصه
۰%
۰
عالی

پاسخ دهید

کد امنیتی * خطای محدودیت زمانی، لطفا کد امنیت جدید را وارد نمایید