ترانه علیدوستی: اگر بتوانم هم به اسکار نمی‌روم

0

اظهارنظر توییتری ترانه علیدوستی باعث شد تا نیویورک تایمز با او گفتگویی داشته که این بازیگر تاکید کرد در پاسخ به نژادپرستی ترامپ در اسکار شرکت نمی‌کند.

دونالد ترامپ رییس جمهور جدید آمریکا طرحی برای ممنوعیت سفر شهروندان چند کشور مسلمان به آمریکا دارد که یکی از این کشورها ایران است همین مساله در چند روز اخیر واکنش‌هایی را در فضای مجازی در ایران برانگیخته است و حتی برخی از افراد از اصغر فرهادی کارگردان فیلم «فروشنده» که نامزد اسکار شده است خواسته‌اند که به نشانه اعتراض به آمریکا نرود.

البته برخی هم ابراز نگرانی کرده بودند که اصغر فرهادی هم مشمول این قانونی آمریکایی شود که از سوی دیگر گفته می‌شود اصغر فرهادی منعی برای حضور در مراسم اسکار امسال ندارد. او با توجه به داشتن پاسپورت آمریکا می‌تواند بدون مشکل به این کشور رفت‌و‌آمد کند و قانون جدید ترامپ شامل حال او نمی‌شود.

در پی همین مسایل ترانه علیدوستی بازیگر نقش رعنا در «فروشنده» امروز در صفحه خود در  فضای مجازی به زبان فارسی و انگلیسی نوشت: «قانون منع ایرانیان و شش کشور دیگر از ورود به آمریکا، حتی اگر موقتی باشد تبعیض‌آمیز است و غیرقابل پذیرش. نمی دانم این منع شامل وقایع فرهنگی هم خواهد شد یا نه، اما اگر یک درصد هم نشود، من برای شرکت در مراسم اسکار به این کشور سفر نخواهم کرد.»

این واکنش ترانه علیدوستی بازتاب گسترده ای در رسانه‌های جهان داشت، بیشتر سایت‌های مشهور مانند گاردین، هافینگتن پست، فرانس ۲۴، هالیوود ریپورتر، دویچه ووله و… تیتر زدند که بازیگر «فروشنده» بخاطر تصمیم نژادپرستانه ترامپ اسکار را تحریم کرد.

ولی در این میان روزنامه نیویورک‌تایمز در مصاحبه ایمیلی با ترانه علیدوستی از او سوالاتی را پرسید.

ترانه علیدوستی در این گفتگو می‌گوید حتی اگر این ممنوعیت تاثیری بر توانایی او برای گرفتن ویزا نداشته باشد بازهم روز ۲۶ ماه فوریه در مراسم اسکار شرکت نخواهد کرد.

وی اضافه می‌کند: من تصمیم گرفتم به مراسم نروم حتی اگر بتوانم؛ چون عمیقا آزرده می‌شوم که می‌بینم مردم عادی کشورم به خاطر چیزی که شاید حق قانونی‌شان باشد تا به فرزندانشان که ساکن خارج از کشور هستند سر بزنند یا دانشجویان به کلاس‌های دانشگاه‌شان دسترسی داشته باشند، منع شده‌اند.

علیدوستی می‌گوید که او تصمیم خود را با آقای فرهادی درمیان نگذاشته بود و نمی‌دانست که در مراسم کدام عوامل حضور خواهند داشت. او می‌گوید که فرهادی معمولا بازیگران نقش نخست فیلم‌هایش را با خود به مراسم اهدای جوایز خارجی می‌برد از جمله به جشنواره فیلم کن که «فروشنده» با واکنش مثبت منتقدان زیادی روبه‌رو شد.

این بازیگر ایرانی اشاره می‌کند که ایالات متحده آمریکا در تهران سفارت ندارد و ایرانی‌ها غالبا برای گرفتن ویزا به کشورهای همسایه سفر می‌کنند.

وی ادامه می‌دهد: بسیاری از مردم پرونده‌های پزشکی اورژانسی دارند. من اطمینان دارم که همه ایرانی‌ها برای یک سفر تفریحی به آمریکا سفر نمی‌کنند. شاید مورد جدی‌تری داشته باشند. من مطمئن هستم که ایالات متحده آمریکا بارها از مهاجران ایرانی و مردمی که در آمریکا کار می‌کنند و به آن کشور خدمت می‌کنند نفع برده است بنابراین برای من پذیرفتنی نیست به حکومتی احترام بگذارم که به مردم کشورم احترام نمی‌گذارد.

سخنگوی آکادمی علوم و هنرهای سینمایی به درخواست فوری نیویورک تایمز برای  ابراز نظر پاسخی نداده است.

«فروشنده» ساخته اصغر فرهادی یکی از پنج نامزد اسکار بهترین فیلم خارجی زبان  از سوی آکادمی علوم و هنر سینمایی معرفی شده است.

 

ارسال به تلگرامدکمه اشتراک گذاری تلگرام
منبع:مهر

پاسخ دهید

کد امنیتی * خطای محدودیت زمانی، لطفا کد امنیت جدید را وارد نمایید