ترامپ واقعیت قدرت ایران را درک می‌کند

0

همانطور که قبل از او اوباما کشف کرد، او هم کشف خواهد کرد که ایران طرف مستقیم او در عرصه‌های مختلف در جایگاه‌های مختلف است، جایگاه‌هایی که رئیس جمهوری امریکا اذعان کرده اولویت‌های او در سیاست خارجی هستند، مثل رویارویی با شبکه داعش.

روشن است که لحن رئیس جمهوری جدید امریکا در برابر تهران تند است. اما این لحن تا الآن فقط در حد حرف بوده و تا کنون تصمیم‌های اجرایی که بخواهد به طور روشن جلوی نفوذ ایران در کشورهای عربی منطقه را بگیرد، اتخاذ نشده است.

اعراب حق خود می‌دانند که به ترامپ بگویند ایرانی‌ها با شما مثل باراک اوباما «راحت» نیستند، حال دیگر به او بر می‌گردد که چقدر زیرکی به خرج دهد و فحوای این پیام را درک کند، و چقدر «زرنگی» در تعامل با ایران به خرج دهد.

همانطور که قبل از او اوباما کشف کرد، او هم کشف خواهد کرد که ایران طرف مستقیم او در عرصه‌های مختلف در جایگاه‌های مختلف است، جایگاه‌هایی که رئیس جمهوری امریکا اذعان کرده اولویت‌های او در سیاست خارجی هستند، مثل رویارویی با شبکه داعش.

در جنگ با این شبکه تروریستی که از عراق تا سوریه را شامل می‌شود، تهران توانسته نیروهای شبه نظامی و قدرت‌های متحد با خود را قدرت اول جبهه جنگ کند گویی که در همان خندقی با تروریسم می‌جنگند که امریکایی‌ها می‌جنگند و حتی به نوعی می‌توان گفت حضور آنها در این میدان مبارزه با حمایت ایالات متحده نیز همراه بوده است.

فراتر از این، دولت ترامپ تلاش می‌کند به مسکو نزدیک شود برای همین به زودی درخواهد یافت که ولادیمیر پوتین یار نزدیک تهران در مبارزه با تروریسم است که هر دو فهم مشترکی از این مبارزه دارند.

همچنین پوتین به او گروه های تندروی سنی را نشان خواهد داد و او درخواهد یافت که در میان آنها اثری از گروه‌هایی مسلحی که ایران مدیریت می‌کند، نیست. حتی ترامپ به زودی درک خواهد کرد که چه سطح همکاری نظامی بالایی میان ایران و روسیه وجود دارد تا آنجا که روسیه از حریم هوایی ایران در حمله به مواضع داعش استفاده می‌کند.

علاوه بر آن ترامپ خواهد فهمید که لحنش علیه تهران نتایج معکوس در داخل ایران خواهد داشت، و خواهد فهمید که هر گونه تندروی علیه ایران به سود نیروهای تندرویی در داخل ایران تمام خواهد شد که می‌خواهند هر گونه کانال گفت‌وگو با آمریکا بسته شود. همچنین به مدعیان لزوم ایجاد گشایش با غرب این پیام را خواهد رساند که نتیجه بگیرند ترامپ «وجهه واقعی» امریکا است، دقیقا همان چیزی که رهبر انقلاب ایران، آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای، اشاره کرد و بابت این افشاگری از او تشکر کرد.

این صحیح است که جریان موسوم به «اعتدال» در ایران تلاش می‌کند از شدت لغزیدن ایران در ماجراجویی‌های منطقه‌ای بکاهد، اما این تنها برگه سودمندی است که می‌تواند روی آن حساب کند، به خصوص تا زمانیکه همگی این درک را داشته باشند که هر گونه رویارویی مستقیم در آب‌های خلیج فارس ماجراجویی‌ای است که عواقب خطرناک و ویرانگری برای همه طرف‌ها دارد.

به هیچ‌وجه برای ترامپ آسان نیست که روابط واشنگتن با تهران را بر اساس رویارویی آن طور که تهدید می‌کند، بنا کند. توافق هسته‌ای تا زمانی که ایران به مصلحت خود ببیند که به آن پایبند باشد، به او اجازه نمی‌دهد که به سمت تهدید آن برود، به خصوص که توافق از شانس حمایتی گسترده ای برخوردار است و کشورهای شورای امنیت و اروپا از فرانسه و آلمان گرفته تا بریتانیا بر مراقبت از آن اصرار دارند. حتی خود دولت ترامپ، آن طور که فدریکو موگرینی، مسئول سیاست خارجی در اتحادیه اروپا گفته است، خود را ملزم به اجرای کامل آن می‌داند.

دولت ترامپ با پرونده هسته‌ای هیچ کاری نمی‌تواند بکند و این که می‌گوید اشتباهاتی که دولت باراک اوباما مرتکب شد را تصحیح می‌کند، چیزی بیش از حرف نیست. ایران نیز با حفظ توافق هسته‌ای می‌تواند به نفوذ خود در منطقه ادامه دهد و ترامپ هیچ کاری در برابر آن نمی‌تواند انجام دهد.

 

ارسال به تلگرامدکمه اشتراک گذاری تلگرام
منبع:مشرق

پاسخ دهید

کد امنیتی * خطای محدودیت زمانی، لطفا کد امنیت جدید را وارد نمایید