ترامپ فرمان توقف خدمات گوگل به ایران را صادر کرد

0

دونالد ترامپ از شرکت‌گوگل خواسته است تا دسترسی ایرانیان مستقر در خاک ایران را به سرویس‌ها و خدمات گوگل مسدود کند. اما گوگل هنوز در این خصوص واکنشی نشان نداده است.

به گزارش العالم، رئیس جمهور آمریکا، گوگل را مجبور کرده تا ظرف سه روز، دسترسی ایرانیان مستقر در خاک ایران را به خدمات‌گوگل از جمله جستجوی اینترنتی، پست الکترونیک جیمیل، سرویس دسترسی به بازار نرم افزارهای کاربردی (اپلیکیشن) آندرویدی پلی، نرم افزارهای ارتباطی الو و دو و نقشه گوگل را مسدود سازد.

ترامپ در حکم خود تصریح کرده گوگـل می‌تواند همچنان به ایرانیان خارج از این کشور و غیر ایرانیان مستقر در ایران سرویس‌دهی کند. هنوز گوگل در خصوص این حکم رئیس جمهور جنجال برانگیز آمریکا واکنشی نشان نداده است.

این نخستین باری نیست که گوگـل در راستای سیاست‌های دولت آمریکا، ایرانیان را تحریم می‌کند. پیش از این و در سال ۲۰۱۲؛ گوگل یک سلسله تحریم‌های خودخواسته را بر روی کاربران ایرانی خود اعمال کرد اما حدود یکسال پیش و در ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ بود که بعد از توافق ایران و گروه ۵+۱ این تحریم‌ها را معلق کرد.

از سال ۲۰۱۲، با آغاز تحریم‌ها علیه ایران محدودیت های اینترنتی برای کاربران کشورمان ایجاد شد. اما در ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۵، شرکت گوگل اعلام کرد که برای اولین بار پس از چند سال برخی از این تحریم ها توسط این شرکت برداشته شد.

براساس اعلام رسمی سرویس اینترنتی الکسا، گوگل پرترافیک ترین وبسایت مورد بازدید ایرانیان از داخل خاک این کشور است. در بهمن ماه ۱۳۹۳ با رونمایی از موتور جستجوی ایرانی یوز، اعلام شد این موتور جستجوی بومی قابلیت جایگزینی با گوگل را دارد.

ارسال به تلگرامدکمه اشتراک گذاری تلگرام
منبع:انتخاب

پاسخ دهید

کد امنیتی * خطای محدودیت زمانی، لطفا کد امنیت جدید را وارد نمایید